Крим на 85% залежить від води з Дніпра. Більша частина цієї води призначена для сільського господарства. Забезпечуючі зрошення 360 тис га в Криму, Україна побудувала 6 водосховищ на Дніпрі, затопивши 600 тис га родючих земель. Собівартість вирощуваної на них продукції була б в десятки разів менша, ніж собівартість продукції, вирощеної в Криму на зрошуваній землі. Окрім цього, каскад водосховищ суттєво погіршив якість води у Дніпрі.

За оптимальними розрахунками така система водокористування дніпровською водою є однією з самих невигідних. Ні з економічної, ні з екологічної точок зору. Про це йшлося ще в травні 1992 року під час розгляду закону про автономію республіки Крим. Я тоді був головою екологічної комісії ВРУ першого скликання. Сьогодні ми маємо наслідки тої безглуздості спроби в умовах унітарної держави зробити свою автономну республіку.

Проте, до розрахунків...

У світі практикуються різні системи розрахунків вартості води – рахують за 1 кубометр спожитої води, за 1 га зрошувальної землі. Українська вода в Криму використовується і на водопостачання і на зрошування. Не претендуючи на абсолютну точність, скільки Україна мусить встановити вартість дніпровської води, можна назвати приблизні оціночні цифри.

Для зрошування в Криму використовують виключно дніпровську воду. Кримські фермери платили за неї 40-80 копійок за кубометр (з урахуванням вартості самої води). Проте ця ціна далека від обєктивної рельності. Для порівняння – у Голдандії 1 кубометр води, спрямований на вирощування тепличних культур, коштує більше 1,3 доларів.

За європейськими нормативами Україна належить до країн із найменшим рівнем водозабезпечення. В різних країнах ці норми коливаються від 2,5 тис кубометрів до 5 тис кубометрів води на одну особу і більше. Українці в рік споживають 1350 тис. кубометрів води на 1 людину. Віддавши дніпровську воду Криму, ми на 40% ще зменшили водозабезпечення континентальної частини. Виходячи з того, що забезпеченість водою є низькою, ціна на українську воду може бути дуже високою.

За приблизними оцінками, лише за 360 тис га зрошуваних земель, можна виставляти  Криму рахунок від 200 млн до більше ніж 2 млрд доларів на рік.

Чому такий великий діапазон цін? Річ у тому, що ціна води вираховується залежно від того, яка мета стоїть перед постачальником води. Навіть побіжний аналіз вартості водопостачання в Європі, показує, що при любих розкладах для Криму дніпровська вода – дуже дороге задоволення. Це у випадку, якщо йдеться про Крим, як про незалежну державу чи складову частину іншої держави.

Якщо ж розглядати Крим у складі України – арифметика зовсім інша. Адже в цьому випадку мета держави – не вигода від іншої держави,  а комплексне збалансування еколого-економічного розвитку на всіх своїх територіях. Тому різниця в ціні одного кубометра води Криму в межах України та як для іншої країни - в тисячі разів. Це світова практика. І Крим в нинішньому статусі треба орієнтувати на європейські підходи в обрахуванні вартості води для водозабезпечення та зрошення та на розрахунки по світових цінах

Як міністр екології я 6 років працював над програмою збереження Дніпра. Надмірний забір води з Криму призводить до замулення ґрунтів у Дніпровської-Буському регіоні. Штучні моря гниють, бо відсутня природня аерація і відтак самоочищення. Руйнування берегів вибиває з кишені українського бюджету десятки мільйонів гривень на їх укріплення. Тримати в такому режимі дніпровський каскад –ризикуємо втратити головну водну артерію, з якої 60% населення споживають воду для промислових і питних потреб.

Отже, нам тhеба зараз суттєво зменшити подачу води в Крим, які б вони гроші не платили. Треба понизити рівень каскадних водосховищ хоча б на 1,5 -2 метри. В такий спосіб ми суттєво покращимо як якість дніпровської води, так і екологію у дніпровському басейні. Ще - відмовимося від витрачання коштів на укріплення берегів, бо почнеться природній процес берегоукріплення. Врешті -  суттєво покращимо стан здоров’я українських громадян, які користуються дніпровською водою.

Cаме таку арифметику потрібно знати українському чиновнику, щоб об’єктивно виставити сьогодні плату за українську воду для Криму-Росії.

І в цьому ракурсі абсурдними виглядають заяви російського керівництва Путіна-Медвєдєва про міфічні борги України за газ, в той час, коли Україна вчергове дотує їх своїм бюджетом, своїми природними ресурсами, постачаючи майже безкоштовно Криму найцінніший ресурс – воду. 

 

Партнери та друзі

Skarbynatsii 160x80

Галерея

Наші контакти

Секретаріат

01021, м.Київ,

вул. Мечнікова 16, офіс 4.1

Тел: (095) 145 6940

 

 

 

JoomShaper
Розробка сайту   Original without effects on transparent background 333x75