Україна виграє суд в Стокгольмі, якщо зруйнує транзитну монополію «Газпрому» - КОСТЕНКО

«Якщо Україна підірве «транзитну» монополію «Газпрому», розпочавши реформи на ринку газу, то забезпечить широку підтримку країн ЄС в разі перегляду газових угод в Стокгольмському суді та сприятиме «замороженню» російського «Південного потоку», – заявив народний депутат України, член Комітету Верховної Ради з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, лідер Української народної партії Юрій КОСТЕНКО.

Так політик прокоментував заяву офіційного представника МЗС РФ Олександра ЛУКАШЕВИЧА щодо готовності Кремля відстоювати позиції по газу з Україною в будь-якому суді.

КОСТЕНКО нагадав, що «сьогодні найбільший інтерес ЄС щодо України полягає в стабільному постачанні російського газу». При цьому, за його словами, «Росія просуває обхідний «Південний потік», лякаючи ЄС перебоями в постачанні російського газу через Україну». «В разі рішучих кроків України з подолання «транзитної» монополії «Газпрому» втратять сенс російські «тіньові» оборудки, які 20 років були спрямовані на підпорядкування Росії ГТС України», – переконаний лідер УНП. В той же час, за його словами, «ЄС убезпечить себе від зимових газових воєн, які «Газпром» розв’язував для встановлення контролю над ГТС України».

Політик вважає, що «ключ до відновлення довіри ЄС це виконання Україною Брюссельської декларації, яка передбачає допуск до української ГТС та газосховищ європейських компаній з транзиту газу на рівних правах з «Газпромом». Він закликав «створити умови для роботи європейських «газових» компаній в Україні, – в першу чергу, якнайшвидше представити в парламент план погашення 2.2 млрд доларів боргів «Нафтогазу України» перед іноземними банками, а також чіткий план реструктуризації компанії на умовах Брюссельської декларації». На думку лідера УНП, «Україна має також облаштувати ГТС України на кордоні з Росією лічильниками газу, створити законодавчу базу для допуску незалежних європейських компаній для транзиту газу ГТС України, а також надати європейцям можливість закупати газ для ЄС на кордоні України з Росією». При цьому, «ГТС має залишатися в державній власності України, як це і передбачено законодавством», – переконаний лідер УНП.

КОСТЕНКО також вважає, що «Україна має створити умови для широкого залучення інвестицій у власний видобуток газу, виділивши з структури «Нафтогазу України» «Укргазвидобування» та зрівнявши ціни на газ внутрішнього виробництва з зовнішніми». За його словами, «поки український газ коштуватиме у 8 разів менше, ніж російський, інвестори не вкладатимуть ні копійки». «Лише реформування ринку газу на європейських принципах прозорості забезпечить Україні очищення газового сектору від корупції та потужну підтримку в усіх країнах ЄС», – констатував політик.

Юрій Костенко

Читайте також: