Як запобігти ядерній війні проти демократичного світу? – Юрій Костенко. Спецпроєкт «Україна у вогні» УКМЦ. ВІДЕО

Як запобігти ядерній війні проти демократичного світу? – Юрій Костенко. Спецпроєкт «Україна у вогні» УКМЦ. ВІДЕО

Інтерв’ю заступника голови тимчасової слідчої комісії ВР з розслідування причин Чорнобильської аварії у 1991 році, міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України у 1992-1998 роках, лідера УНП Юрія Костенка у спецпроєкті «Україна у вогні» («Ukraine in Flames») Українського кризового медіа-центру, Євроатлантичного курсу та Аналітичного центру УКУ 28 травня 2022 року. Нижче висвітлені деякі аспекти розмови, зокрема, про існування ядерних загроз у гібридній збройній великій російсько-українській війні.

Чи актуальні ядерні загрози з боку росії?

З власного досвіду ведення переговорів з росією і з більш ніж 30-річної політичної діяльності, яка охоплює значний переговорний процес України і росії, хочу зазначити, що ядерні загрози дійсно існують.

Росія вдалася з перших днів війни до ядерного шантажу України і світу, захопивши українські АЕС – Чорнобильську та Запорізьку. Це могло призвести до величезних наслідків, пов’язаних з використанням не лише ядерної зброї, але і мирного атому.

Однак, на превеликий жаль, попри міжнародне право, яке зобов’язує протидіяти міжнародному тероризмові, світ не зреагував належним чином. Відтак Росія ще більше почала погрожувати ядерним тероризмом, запустивши свої крилаті ракети над українськими атомними станціями.

З іншого боку, західні експерти та аналітики все більше почали обговорювати реальні ядерні сценарії, в першу чергу з використанням ядерних озброєнь.

Чи можуть бути реальними ядерні сценарії у цій війні?

Можна стверджувати, що так. Перше, на що треба звернути увагу, що ті стратегічні помилки, яких припустився Захід у процесі розпаду Радянського Союзу і ядерного роззброєння України, вони і сьогодні повторюються. Насамперед, у тому, що тодішня активність західної дипломатії концентрувалась лише на одній складовій тоталітарного режиму – ядерній складовій. А не на сутності тих загроз, які в собі несе російський тоталітаризм Єльцина-Путіна.

Російський тоталітаризм і є головною загрозою для демократичного світу і світоустрою, про що і свідчить сьогоднішня ситуація із станом безпеки у світі. Адже зруйновані всі міжнародні структури, які відповідають за безпеку у світі – ООН і Рада Безпеки ООН, ОБСЄ. МАГАТЕ, яке відповідає за ядерну безпеку у світі, також зараз недієве. Сьогодні росія тотально підпорядкувала ці структури своїм політичним і геополітичним  інтересам.     

Отже, замість того, щоб демократичним світом озброїти Україну і завдати поразку тоталітарному путінському режиму, починаються дискусії про те, як «замирити» Путіна віддавши йому частину України…

Якими можуть бути сценарії розвитку саме ядерної війни в цій широкомасштабній агресії росії проти України?

Сценарій, який передбачає світовий ядерний апокаліпсис через натиснення «червоної ядерної кнопки» є малоймовірним. Бо Путін і його оточення так само бояться знищення у цій війні, тому навряд чи наважаться запустити свою ядерну зброю на територію інших країн.

Сценарій щодо використання тактичної ядерної зброї на території України може відбутись в разі, якщо Путін тотально програватиме війну проти України. Але і тут є перешкоди в реалізації цього сценарію у вигляді побоювання путінського режиму, який і так зазнає великих економічних збитків і втрат. А посилення використання ядерної зброї остаточно зруйнує російську економіку і путінський режим.

Але є один сценарій, який може розпочати ядерний катаклізм. Він може розпочатись з бомбардування ядерних енергетичних блоків України. Репетицію росія вже провела 26 квітня, коли над трьома діючими атомними станціями України пролетіли на наднизькій висоті крилаті ракети.

Оцей сценарій так званого «випадкового» ядерного бомбардування українських АЕС може бути абсолютно реалістичною загрозою для подальшого розвитку цієї страшної війни. Варто нагадати, що вибух Чорнобильського ядерного блоку 26 квітня 1986 року, за оцінками експертів, дорівнює 300 вибухам ядерних бомб, скинутих на Хіросіму. Якщо допустити цей апокаліптичний сценарій – бомбардування росією українських АЕС (на території України працюють 15 діючих енергоблоків, лише на найбільшій в Європі Запорізькій АЕС – 6 енергоблоків), то можна однозначно говорити про ядерний апокаліпсис.

З іншого боку, Україна у відповідь на такі дії росії також може застосувати свою зброю проти російських АЕС, яких поблизу України є аж 5. Найближчою з них є Курська АЕС, що використовує вибухонебезпечні чорнобильські реактори та ще й без гермооболонки.

На превеликий жаль, західні експерти чомусь не звертають жодної уваги на розвиток такого ядерного апокаліпсису. І, як на мене, саме найбільшою небезпекою є те, що цей сценарій може бути реалізований.

Як запобігти бомбардуванню українських АЕС?

Захід повинен терміново розробити усі обмежувальні заходи щодо недопущення цього сценарію, який загрожує не лише всій Європі, але, можливо, й світові загалом. І у цих заходах не треба боятися називати речі своїми іменами, не треба лише попереджати росію про наслідки. Ці заходи повинні бути опубліковані та повинні стати застереженням не лише для росії, а й для усіх ядерних терористів, які люблять брязкати ядерною зброєю.

У всьому світі диктатори повинні чітко знати – що вони отримають натомість, якщо вдадуться до ядерного тероризму. Це має знати не лише Путін та його божевільна команда, це має знати увесь російський народ. І саме у такий дуже жорсткий спосіб можна запобігти не лише ядерному апокаліпсису, але й запобігти усім спробам дестабілізувати світову безпеку і поставити людство на межу самознищення.

Юрій Костенко, Повномасштабна російсько-українська війна, Ядерний тероризм, ЧАЕС, ЗАЕС, АЕС, ХАЕС, Ядерна війна

Читайте також: