Цивілізованому світу необхідно винести головний урок Будапештського меморандуму: ніколи не довіряйте російським «гарантіям безпеки» – Юрій Костенко в інтерв'ю POLITICO

Цивілізованому світу необхідно винести головний урок Будапештського меморандуму: ніколи не довіряйте російським «гарантіям безпеки» – Юрій Костенко в інтерв'ю POLITICO

Майже 30 років тому, дотримуючись Будапештського меморандуму, Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на обіцянки миру. США, РФ і Велика Британія зобов'язалися поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України, ніколи не використовувати свою зброю проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України. На цьому лідер УНП Юрій Костенко наголосив днями в інтерв’ю авторитетному західному англомовному виданню POLITICO.

Лідер УНП зазначив, що ядерне роззброєння України, як воно відбулося, було жахливою помилкою. Обіцянки Росії виявилися порожніми. Росія відверто збрехала, коли запропонувала безпеку в обмін на українську ядерну зброю.  

Юрій Костенко звертає увагу, що нині історія може повторитися, коли Росія оточує нашу державу понад 100-тисячним військом і вимагає від західних країн відмовитися від ключових засобів захисту України і гарантувати, що ми ніколи не вступимо до НАТО.

І хоча західні лідери називали ці пропозиції Росії неприпустимими, Юрій Костенко не виключає, що вони можуть врешті-решт почати тиснути на Київ до іншої угоди з безпеки — такої, коли Москва відступить і відведе свої війська від українських кордонів в обмін на те, що Україна позбудеться своїх амбіцій щодо НАТО.

Західні лідери донедавна буди єдині у відмові надати Путіну таку гарантію, але останніми днями їхня риторика змінилася. Зокрема насторожують останні заяви великих лідерів західних країн, як-от канцлера Німеччини Олафа Шольца, який після зустрічі з Путіним визнав, що вступ України до НАТО не буде «на порядку денному» протягом багатьох років.

Юрій Костенко застерігає українську владу і західних лідерів: в жодному разі не можна дозволити зараз повторитися тому, що сталося в 1994 році.

«Мене дуже хвилює те, що зараз виникає ситуація подібна до тієї, що склалася на початку 1990-х. Україна знову стає центром великих політичних авантюр, в результаті яких наша держава може  піти на чергові поступки. Вони можуть обернутися трагедією не лише для України, але й для всього цивілізованого світу. Вже давно всім треба було винести головний урок Будапештського меморандуму: ніколи не довіряти російським «гарантіям безпеки», — відзначає Юрій Костенко.

У 2014 році Росія порушила свої зобов’язання, анексувавши Крим і розв’язавши війну на сході України. А до того були російські зазіхання на острів Тузла, газовий шантаж… Нинішнє нарощування російських військ на кордоні України, військовий тиск з боку Кремля — події не лише останніх кількох місяців.

«Агресивні дії Кремля для української влади і лідерів західних країн повинні означати лише одне – ви не можете забезпечити безпеку України через зобов’язання на папері, – наголошує Юрій Костенко. – Історія показує: підписані Росією зобов’язання не означають, що вона буде їх дотримуватись. Росія ніколи не припинить свої спроби відновити контроль над територіями колишньої Радянської імперії».

Юрій Костенко не вважає, що Україна обов’язково повинна була залишатися ядерною державою. Натомість країна надто рано позбулась ядерної зброї в обмін на обіцянки миру та безпеки з боку Росії. Україна ще певний час мала б керувати власним ядерним роззброєнням і триматися доти, доки не отримала б більш стійкого захисту від західних союзників, наприклад, у вигляді членства в НАТО, замість того, щоб обмінюватися короткостроковими поступками на обіцянки миру та безпеки.

Юрій Костенко відзначає, що загрози Україні в результаті її ядерного роззброєння тепер мають тривожні наслідки для безпеки та дипломатичної довіри на всій планеті.

«Те, що сталося в 2014 році і те, що ми бачимо сьогодні, повністю знищило безпеку та довіру, створену після Другої світової війни», — відзначає Юрій Костенко.

Юрій Костенко закликає західних лідерів і дипломатів не повторювати помилки Будапештського меморандуму і не чинити нині тиск на Україну, заради отримання чергових кремлівських «гарантій безпеки». Довіра вже давно зруйнована.

Повний текст інтерв'ю з лідером УНП Юрієм Костенком знаному західному англомовному виданню POLITICO читайте за посиланням: https://cutt.ly/7PPm4mR

Юрій Костенко

Читайте також: